Czym jest jętka?

0
393

Jętka dachowa czy inaczej bant to najprościej ujmując pozioma belka, która musi podtrzymać parę przeciwległych krokwi w dachach krokwiowo-jętkowych. Umożliwia usztywnienie konstrukcji oraz zabezpiecza przed jej rozsunięciem i ugięciem. Jej wymiary są zależne od charakterystyki dachu: geometrii, rozpiętości, przewidywanych obciążeń. Dobór właściwej jętki (jej parametrów) to zadanie konstruktora z uprawnieniami. Stosowanie jętek w konstrukcjach więźby dachowej to jedno z najpopularniejszych rozwiązań przy konstruowaniu dachów, szczególnie tych spadzistych, charakterystycznych dla domów jednorodzinnych.

Aktualnie wyróżnia się dwa główne rodzaje więźb jętkowych:

Typowa więźba jętkowa – stosowana przy więźbach dachowych o mniejszych rozpiętościach. Przydatna w budynkach z użytkowym poddaszem, umożliwia lepsze zagospodarowanie miejsca.
Więźba jętkowa z zastosowaniem ściany stolcowej – umożliwia zadaszenie budynków o większej rozpiętości.

Jak działa jętka?

Jętka usztywnia i jest ściskana przez elementy konstrukcji, do których została przyczepiona. Jej zastosowanie umożliwia konstrukcje dachu o większej rozpiętości, bo dzięki jętce możemy zastosować dłuższe krokwie. Z kolei w projektach o mniejszej rozpiętości jest rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze na konstrukcji dachu. Dodatkowo zmniejsza ciężar konstrukcji. Oprócz tego dodatkowe podparcia gwarantują mniejszą ilość odkształceń niezależnie od ich źródeł – wywołanych własnym ciężarem, parciem czy ssaniem wiatru. Przy większych porywach wiatru przenosi obciążenie z jednej połaci dachu na drugą.

Jakie są połączenia jętki z krokwią?

Odpowiednie zespojenie jętki z krokwią jest niezwykle ważne dla właściwego spełniania jej funkcji. Można wyróżnić 3 najczęściej stosowane sposoby połączeń:

  • śrubowe – jak sama nazwa wskazuje, stosuje się śruby w celu zapewniania odpowiedniego przylegania i dociskania
  • na styk – użycie dwóch nakładek w celu połączenia jętki z krokwią, obecnie rzadziej wykonywane.
  • na półjaskółczy ogon – przypominające to na styk, ale oprócz tego z użyciem śruby dla wzmocnienia połączenia.

Więcej informacji na temat jętek i ich zastosowania na stronie: http://fachowydekarz.pl/tag/jetka/.