Dozownik do mydła – niezbędny w każdej łazience

0
761

Mydło w płynie jest podstawowym środkiem higieny osobistej stosowanym na co dzień zarówno w domach prywatnych, jak i w miejscach publicznych. Wyparło ono niemal zupełnie tradycyjne mydła w kostce, używane kiedyś powszechnie. Odpowiednio dobrany dozownik do mydła w płynie lub piance pozwala na odmierzenie jego dawki aplikowanej jednorazowo na dłonie, dzięki czemu wydostaje się z niego ilość produktu wystarczająca do dokładnego umycia rąk. Korzystanie z dozownika mydła jest rozwiązaniem higienicznym i sprawdza się zwłaszcza w miejscach, w których wiele osób korzysta z jednej łazienki w ciągu dnia – jak miejsca pracy, galerie handlowe, szpitale, gabinety kosmetyczne, stacje benzynowe czy toalety publiczne. Przy wyposażaniu takiego pomieszczenia warto zatem dokładnie zapoznać się z dostępnymi rodzajami dozowników do mydła, aby wybrać ten najlepszy.

Cechy dozowników mydła – co je rozróżnia?

Na rynku sprzętów łazienkowych przeznaczonych do użytku publicznego i prywatnego istnieje wiele różnych rozwiązań, wśród których każdy może wybrać najwygodniejsze dla siebie. Dozowniki mydła różnią się zarówno pojemnością płynu, jaką jednorazowo mogą pomieścić wewnątrz, sposobem uzupełniania zawartości, materiałem z którego są wykonane, designem, a także rodzajem mydła, dla jakiego są dedykowane. Ważny jest także sposób dozowania płynu.

Pojemność pojemnika na płyn i sposób napełniania

Pierwszym ważnym kryterium jest pojemność pojemnika na mydło w płynie. Jeśli z dozownika będzie dziennie korzystać nawet kilkadziesiąt osób, kłopotliwą kwestią byłby zbiornik mieszczący niewielką ilość płynu. Do celów publicznych raczej wybiera się dozownik do mydła o pojemności nawet 1 litra, co pozwala na uzupełnianie produktu tylko raz lub dwa razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Sposób napełniania takiego dozownika do mydła również jest istotnym zagadnieniem – jeśli płyn można uzupełnić w kilka sekund, łatwo i intuicyjnie, jest to sporym ułatwieniem. Dozowniki mydła starszego typu mają dość skomplikowaną budowę, przez co do ich napełnienia jest potrzebne zdemontowanie osłon i dodatkowych elementów, co niepotrzebnie wydłuża czas tej czynności.

Jakość wykonania dozownika na mydło i jego wygląd

Duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego dozownika ma jego jakość wykonania, ponieważ sprzęt wysokiej klasy, do którego produkcji zostały użyte wytrzymałe materiały, będzie praktycznie bezawaryjny i posłuży przez długi czas. Nie warto oszczędzać na elementach wyposażenia łazienki, które będą mocno eksploatowane na co dzień – warto wybrać solidny, mocny dozownik wysokiej klasy. Atrakcyjny design często idzie w parze z wytrzymałością, można więc postawić na przyciągający oko sprzęt i cieszyć się zarówno walorami wizualnymi, jak i technicznymi.

Rodzaje mydła i sposoby dozowania

Modnym ostatnio rozwiązaniem, o którym należy wspomnieć, jest mydło w pianie. Jeśli decydujemy się na zastosowanie tego rodzaju produktu, należy również zakupić dozownik do mydła dedykowany typowo dla wytwarzania pianki – ponieważ różni się on budową od tradycyjnych sprzętów przeznaczonych dla mydła płynnego.

Najistotniejszą kwestią jednak wydaje się być sposób dozowania. Najlepiej, aby odbywał się on bezdotykowo, co pozwala na zachowanie maximum higieny. Tradycyjny dozownik do mydła uwalnia płyn po wciśnięciu części działającej na zasadzie pompki – każdorazowo koniecznie jest więc jego dotykanie dłonią, na której zwykle znajduje się najwięcej bakterii i zarazków. Automatyczne dozowniki z czujnikiem same uwalniają odpowiednią ilość mydła po zbliżeniu dłoni do wyznaczonego miejsca, jednak są dużo droższe od klasycznych. Kompromisem pomiędzy tymi dwoma produktami może być dozownik łokciowy, który – jak sama nazwa wskazuje – dozuje mydło po wciśnięciu dźwigni za pomocą łokcia. Jest to bardziej higieniczny sposób niż dotyk rękoma, i tańszy niż rozwiązania z zakresu automatyki.