Ile kosztuje remont małej łazienki w mieszkaniu?

0
810

Łazienka wymaga odnowienia? Remont łazienki bardzo często zalicza się do jednych z najdroższych remontów w domu. Ile trzeba zapłacić za nowe płytki łazienkowe? Jak dużo kosztują sanitariaty, w tym kabina prysznicowa lub wanna, umywalka i toaleta? Jakie jeszcze koszty należy ponieść w związku z remontem łazienki? Przeliczymy dziś koszt remontu łazienki wraz z specjalistami z Tania Łazienka.

Koszt remontu łazienki – płytki

Podstawowym kosztem związanym z wyremontowaniem łazienki jest jej wykafelkowanie. Ceny materiałów różnią się w zależności od ich producenta, designu, wielkości.

Średni koszt płytek ściennych i podłogowych to od 20 do 60 złotych za metr kwadratowy. Dość dużym wydatkiem są jednak dekory – tutaj cena to od 10 do nawet ponad 50 złotych za sztukę.

Aby zaoszczędzić na remoncie, można wykafelkować tylko część łazienki, na przykład przestrzeń przy prysznicu, wannie, umywalce. Resztę ścian maluje się wtedy specjalną farbą do łazienek.

Koszt remontu łazienki – wyposażenie

Kolejny wydatek to wyposażenie. Do łazienki kupowane jest poniższe wyposażenie:

– wanna lub kabina prysznicowa – od 400 do ponad 2000 złotych,

– umywalka – od 80 złotych i od 100 złotych za model z szafką,

– toaleta – od 250 złotych za WC kompakt i 700 złotych za zestaw podtynkowy WC,

– baterie łazienkowe – od 40 złotych za jedną baterię.

Rozpiętość cenowa podstawowych sanitariatów jest dość szeroka. Lepszej jakości wyposażenie, które posiada nowocześniejszy design, będzie związane z wyższym kosztem zakupu.

Wobec tego trudno jednoznacznie wskazać na ogólny koszt wyposażenia łazienki. Cena może wynosić od około 1000 złotych w wariancie ekonomicznym do kilku tysięcy przy zakupie wyższej klasy wyposażenia.

Do łazienki dobiera się także innego rodzaju wyposażenie, w tym meble łazienkowe, lustro łazienkowe, grzejnik łazienkowy, akcesoria łazienkowe.

Koszt remontu łazienki – robocizna

Dodatkowym kosztem związanym z wyremontowaniem łazienki jest robocizna. Oczywiście, prace można wykonać samodzielnie, lecz nie każdy posiada czas oraz umiejętności do wykonania remontu we własnym zakresie.

Za skucie starych płytek trzeba zapłacić od 20 do 30 złotych za metr kwadratowy. Układnie glazury to od 40-50 złotych za metr kwadratowy. Biały montaż, czyli zamontowanie urządzeń sanitarnych to zwykle koszt od 50 do 300 złotych za jedno urządzenie, przy czym koszt montażu kabiny prysznicowej może wynieść nawet ponad 500 złotych.

Zatem, ile trzeba zapłacić za remont małej łazienki w mieszkaniu? W budżetowym wariancie to cena od około 2500 złotych. Gdy jednak wybieramy lepsze materiały, wydatek może wynieść nawet ponad 10000 złotych.