Dlaczego warto postawić na kominy ceramiczne?

0
358

System grzewczy w domu wymaga odpowiednio przygotowanego systemu kominowego – istotna będzie średnica oraz rodzaj samego komina, a najprościej wybór komina zrealizować na początkowym etapie projektu budowy domu. Faza projektu pozwala przewidzieć aspekty istotne dla samego montażu – fundament, lokalizację, odpowiednią wysokość na umiejscowienie komina. Jednak, jeżeli projekt domu jest już dawno za nami, nic straconego, rynek dysponuje także systemami kominowymi możliwymi do dostawienia w istniejącym budynku.

Komin ceramiczny murowany jest zbudowany z pustaków lub cegły ceramicznej. Kluczowym elementem będzie tutaj odpowiednia zaprawa zapewniająca szczelność, a przede wszystkim bezpieczne użytkowanie. Do czego dedykowane są tego typu kominy? Do centralnego ogrzewania zasilanego paliwami stałymi, czyli drewnem lub węglem. Warto dokupić do niego również wkład kwasoodporny.

Systemy kominowe to gotowe kominy nabierające na popularności zbudowane są z ceramiki szamotowej (rzadziej ze sprasowanej skały wulkanicznej). Wkład ceramiczny może być również traktowany jako komin zewnętrzny, jednak musi być on pokryty wełną mineralną. Tak jak w przypadku kominów murowanych, wkład ceramiczny do komina również jest odporny na korozję.

Zalety montażu

Prosta budowa komina bez wątpienia ułatwia jego montaż – obudowę stanowią betonowe bloki stawiane jeden na drugim. Do każdej kostki wsuwany jest odcinek rury ceramicznej, która uprzednio izolowana powinna być wełną mineralną. Rury połączone są ze sobą za pomocą kitu kwasoodpornego. Co więcej, komin wcale nie musi być widoczny – bardzo łatwo go zasłonić posługując się płytami gipsowymi lub najzwyczajniej otynkować, jeżeli nie pasuje do naszego domowego wnętrza.

Więcej na temat montażu można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/systemy-kominowe-montaz/

Jak wygląda prawidłowa eksploatacja?

System kominowy oczywiście powinien być odpowiednio dobrany do specyfikacji technicznej. Po spełnieniu tego warunku pora zainteresować się poprawnym czyszczeniem komina, mając na uwadze jakość spalanego paliwa. Aby uniknąć niebezpieczeństwa spowodowanego pożarem lub zatrucia czadem należy pamiętać o odpowiednim czyszczeniu przewodów kominowych. W budynkach mieszkalnych częstotliwość czyszczeń prezentuje się następująco:

  • przewody paleniskowe opalane paliwem należy czyścić 4 razy w roku
  • przewody paleniskowe opalane paliwem gazowym i płynnym – 2 razy w roku
  • przewody wentylacyjne powinno się natomiast czyścić 1 raz w roku