Krokwie są częściami więźby dachowej, to drewniane belki używane przy budowaniu dachów. Umieszczane są one w pewnej odległości od siebie, co tworzy charakterystyczne żebra konstrukcji dachowej. Krokwie, są głównymi elementami nośnymi i dźwigają ciężar pokrycia dachowego. Dalszymi elementami więźby dachowej są m.in. murłaty, czyli poziome belki wieńczące całą konstrukcję. Sposób oparcia krokwi na murłacie zapewnia bezpieczeństwo całego dachu. Przekazują one obciążenie z krokwi na ściany zewnętrzne budynku. Przyjrzyjmy się jakie są metody wykonania tego połączenia.
Specjalistyczne narzędzia ułatwiają wykonanie
Właściwe przyrządy i narzędzia stają się niezbędne przy wykonaniu łączenia krokwi z murłatą. Wykonanie odpowiednich czynności to skomplikowana praca ciesielska. Niezbędne staje się zastosowanie zaciosu, czyli wrębu o głębokości 1/4, 1/3 wysokości przekroju belki. Dodatkowo w połączeniu stosuje się gwoździe,bądź wkręty konstrukcyjne. Tego typu metoda wyparła wcześniej stosowane zamki kurpiowski i galicyjski, które były łączeniami innego typu. Ważne jest, aby wcięcia wykonać bardzo dokładnie, gdyż dzięki odpowiedniemu połączeniu, murłata z krokwią mają dźwigać całą konstrukcję. W tym pomóc może użycie kątownika, który przydatny będzie przy trasowaniu, czyli wykreślaniu zaciosów pod wycinkę. Podanie dokładnych wymiarów staje się precyzyjnym zadaniem, gdyż zarówno krokwia, jak i murłata, muszą tworzyć idealnie równą powierzchnię.
Wycinanie i montaż obu belek
Teraz przychodzi czas na użycie frezarki siodłowej. Krokwie nacina się wzdłuż wyznaczonych linii, we wszystkich wytyczonych miejscach w ten sam sposób. Krokwie muszą być wycięte idealnie równo, aby nie powstała przy połączeniu szczelina. Może ona obniżyć wytrzymałość całej więźby dachowej, a w dodatku w nierówne łączenie może wdać się wilgoć i powodować pleśnienie i gnicie deski. Krokwie i murłatę łączy się przy użyciu gwoździa, czyli tzw.: krokwiaka lub wkrętów konstrukcyjnych. Zapewniają one lepsze przyleganie obu elementów konstrukcji, a tym samym dociśnięcie jednej deski do drugiej.
Wydawać by się mogło, że tak samo ważne jest odpowiednie łączenie murłaty z krokwią, jak i wykonanie każdego innego elementu konstrukcji dachowej. Warto jest tutaj zasięgnąć rady specjalisty, bądź wprawionego w konstrukcjach drewnianych cieśli. Krokwie należą do najistotniejszych belek w konstrukcji drewnianej więźby, a murłata wieńczy wykonanie dachu i łączy go ze ścianą budynku. Poprawność tego połączenia to żmudna praca konstrukcyjna, warto jest zatem dobrze rozplanować właściwe jej wykonanie.